Started in 2015
DARPAMotion Ltd. is a spin-off company of Budapest University of Technology and Economics’ Department of Manufacturing Science and Engineering. The founders worked on the Reharob Project (providing means of exercise for unilateral paralysis patients’ limbs with industrial robots) and wanted to put their knowledge to consecutive use in projects equally exciting and diversified. The excellent quality of the projects completed to date and satisfaction of the clientele allowed for the company’s dynamic development: it now employs more than 10 people and the number of orders is growing constantly. The company is still closely affiliated with the university, having their R&D and manufacturing facilities within BME’s premises.
2015 április – megalapítottuk a céget
2016-ban 4 főre bővültünk
Továbbá VJSz telephelyén felújítottunk egy kerékpáresztergát
2017-ben 6 főre bővült a cégünk csapata.
Több nagyobb és kisebb cég (Knorr Bremse, Continental, Horizont Global (?) , KKK99) beszállítói lettünk, ennek köszönhetően gépparkunk is bővült. Majd még ebben az évben a MÁV hosszúsíngyárának karbantartói csapatává választottak minket.
2018 az egyik legsikeresebb évünk volt
Ugyanis elnyertük az MKI és TÉT projektet (lásd pályázatok). Mindemellett a Prímaenergia megbízásából két célgépet is fejlesztettünk az üzemükbe. Ennek köszönhetően csapatunk már 10 főt is elérte.
2019
A futó pályázatok mellett megnyertük a NEMZ és Cover pályázatokat (lásd pályázatok), aminek köszönhetően nemzetközi kapcsolatokra tettünk szert.
2020-2021
Elnyert K+F+I fejlesztési projektek megvalósítása
Részletesebben:
– MKI egyenáramú szervóhajtás fejlesztése: hardveres (PCB tervezés, mechanikai burkolat) és szoftveres munkák (beágyazott rendszer, valamint felsőbb szintű kontroller programozása) megvalósítása
Az alábbi munkafolyamatok kerültek megvalósításra szoftveres és villamos oldalról:
– A modult felépítő erősáramú áramköri lapot két funkcionális egységre bontottuk. A végfokot (erősáramú félvezetőket) tartalmazó erősáramú modulra, valamint a H-híd táplálását megvalósító izolált felépítésű flyback konverterre. A funkcionális szétbontás lehetővé teszi az erősáramú modul és az izolált felépítésű flyback modul külön részegységként történő gyártását és tesztelését. Ezen a módon egymástól függetlenűl megvalósítható a teljes híd és azt tápláló flayback modul külön részegységként történő gyártása és tesztelése.
– Az erősáramú modul cserélhetősége hozzájárúl az egyes teljesítménykategóriájú (1-20kW közötti) termékek gyors gyártásához, mivel a logikai modul a végfokozat teljesítményétől teljesen független, azaz a teljes termékcsalád esetén azonos, hardveres változtatás nélkül használató.
– Megvalósult a prototípus áramkör gyártás-és költség optimálása, amely során csökkentettük a felhasználandó passzív alaktrészek eltérő típusainak a számát.
– Elkészítésre került az újfajta hídmeghajtó áramkörök SPI kommunikációs vonala, a hídmeghajtó paraméterezéshez szükséges a beágyazott rendszer (mikrokontroller) SPI masterének programja.
– Továbbfejlesztésre került a kaszkád szabályozási lánc áramszabályozójának, valamint sebességszabályozójának (alárendelt áram és sebesség szabályozó) tervezése, tesztelése. A poziciók olvasása a felsőbb szintű vezérlő (open-source LinuxCNC) oldaláról ütemezett, a buszon minimális Jitterel (gyakorlatilag majdnek egyidőben) valósúl meg.
– Létrehoztunk egy XML fájl alapú konfigurációs eszközt, amely lehetővé teszi a hajtás EtherCAT hálózaton keresztül történő beállításait az XML-ben tárolt információk alapján. Ezen külső részben gyártóspecifikus konfigurációs fájl tárolja a szervohajtás, mint EtherCAT Slave Információit (ESI) XML alapon, valamint tartalmazza a hálózaton keresztűl hozzáférhető tulajdonságok teljes leírását, például a folyamatadatokat és azok leképezési lehetőségeit, a támogatott postafiók (SOE) protokollt, beleértve az opcionális gyártóspecifikus konfigurációkat, valamint a támogatott szinkronizálási módokat.
– Pécsi Ginop közbeszerzéshez 20tengelyes robotvezérlő fejlesztése, tesztelése: Felsőbb szintű robotvezérlő fejlesztése UR5e és UR10e robotok irányításához: pályafelvétel, pályaszerkesztés, admittancia szabályozás, mester-szolga erőszabályozás
– DMRF felső végtagi robotujjas kézfej modul fejlesztése, gyártása, tesztelése: 3+2 szabadságfokú robotujjas modul kézfej gyógytornáztatáshoz
– EUROSTARS FORTH: Erővezérelt szerszámbefogó rezgésmentes pontos és forgácselakadás-mentes belső esztergáláshozbelső furat esztergáláshoz számára szabályozó modul, realtime (valós idejű) kontroller fejlesztése: hardveres (PCB tervezés) és szoftveres munkák (beágyazott rendszer, valamint felsőbb szintű kontroller programozása) megvalósítása
– DOROTHY COVER:
DOROTHY (Dual cobot system for safe motion therapy – Két kollaboratív robotos rendszer a biztonságos mozgásterápia érdekében) kódnevű alprojekt segítséget nyújt a rehabilitációs robotikával foglalkozó szakembereknek a rehabilitációs robotika biztonságtechnikai szabványának értelmezésében és alkalmazásában.
Elemeztük a piacon fellelhető egészségügyi kobot rendszereket, és elvégeztük a kobot alapokon újragondolt kétkarú REHAROB gyógytornáztató rendszer kockázatelemzését.
A fejlesztés eredményeként elkészült DOROTHY szenzorozott műkar és a kockázatértékelő algoritmus bármilyen felső végtag rehabilitációs robot biztonsági értékelésére alkalmas. A honlapon a projekteknél látható kép a kobot alapú REHAROB rendszer műkaros biztonsági értékelésén készült.
A H2020-as keretprogram mellett két OTKA pályázat is hozzájárult a projekt megvalósításához: a K-125357 számú pályázat az UR5e, míg a K-132477 számú az UR10e kobotot bocsátotta a rendelkezésünkre.
További információ: Tóth András tudományos munkatárs (toth.andras.gabor@gpk.bme.hu)
– TÉT:
A gerincvelő és az agyvérzés az egyik leghalálosabb sérülés. Ezen betegségek neurorehabilitációjában a robotrehabilitáció egy feltörekvő technológia, amely hatékonyabbnak bizonyult a hagyományos (manuális) terápiához képest.
A gyógytornák hatékonysága azonban a betegek monitorozásától függ, amelyet továbbra is szubjektív értékelési skálákkal végeznek, például funkcionális elérési teszt, módosított Ashworth-skála stb.
Ezáltal az egész robotterápia nyílt hurkúvá válik (a visszacsatolás szubjektív tényezői miatt).
A termográfián alapuló rehabilitáció diagnosztikai módszerei egy egyedülálló és új megközelítésen, a teljes terápiák automata értékelésén és azok nyomon követésén alapul.
Ennek a termográfiai technológiának rehabilitációs robotrendszerrel való integrálása a visszacsatolást zárt hurkú adaptív eszközzé teszi.
Az együttműködés során tervezett munkafolyamatok:
Vezérlő algoritmus kifejlesztése a termográfiai kamerához a valós idejű páciens állapotfelméréséhez kontroll környezetben (India)
A rehabilitációs robot prototípusának felső végtagra és annak vezérlő algoritmusára történő átalakítása és adaptálása (Magyarország)
Termográfiai kamera és rehabilitációs robot integrálása a zárt hurkú terápiás kontroll környezetben. (India, Magyarország)
Az új típusú rehabilitációs robot hatékonyságának klinikai és gazdasági vizsgálata többek között a vállfájdalom diagnosztizálása és annak csökkentése szempontjából stroke- os alanyoknál. (Magyarország, India)